J + J (VBAC v Kadani)

Když jsme s manželem zjistili, že čekáme druhé miminko, měli jsme samozřejmě velikou radost. U mě se ale spolu s dvěma čárkami na testu vynořili i vzpomínky na první těhotenství a porod, kdy jsem velkou část těhotenství trávila v nemocnici, objevovala se komplikace za komplikací a ani samotný porod nebyl podle mých představ. Nechala jsem se přemluvit k císařskému řezu, o kterém jsem nyní přesvědčená, že nebyl nutný. Separace po porodu, přístup zdravotníků a protichůdné informace mi k sebedůvěře nepřidaly a trvalo docela dlouho, než jsem se z prvního porodu úplně vzpamatovala.

Při druhém těhotenství jsem věděla, že to chci jinak, ale neměla jsem vůbec tušení, jak. Jednoho dne se v jedné facebookové skupině objevila pozvánka na setkání s dulou, tak jsem se přihlásila, i když jsem od toho nic zásadního nečekala. Opak byl ale pravdou, Táňa na mě hned při prvním setkání zapůsobila a ještě ten den jsem jí požádala, jestli by se mě ujala. Souhlasila a v následujících dnech proběhla první schůzka i s manželem u ní doma. Od té doby jsem docházela pravidelně na masáže a konzultace. Byla mi oporou při řešení jiných potíží, které s těhotenstvím úplně nesouvisely, ale měly vliv na mojí psychickou pohodu. Jako zázrakem proběhlo celé těhotenství bez komplikací a věřím, že to bylo tím, že jsem byla v klidu, Táňa mě naučila věřit svému tělu a naslouchat signálům miminka.

V posledních týdnech před porodem jsem se cítila připravená a vyrovnaná, dokud mi lékař na běžné kontrole v poradně v 38. týdnu těhotenství neřekl, že se nich nechystá a nejspíš porod budeme muset vyvolat v termínu kvůli předchozímu císařskému řezu. Ta informace mě rozhodila a s Táňou jsme se domluvily, že následující víkend uděláme předporodní rituál a zkusíme miminku domluvit. Na ten už ale nedošlo.

O tři dny později jsem po teplé koupeli začala cítit lehký tlak v podbřišku, ale protože jsem si užívala celkem pravidelné a silné poslíčky, nevěnovala jsem tomu pozornost. Šla jsem si lehnout, ale tu noc jsem už neusnula, tušila jsem, že si miminko balí kufry a chystá se ven. Nechala jsem manžela a syna spát a přesunula se do obýváku, kde jsem střídavě pochodovala, odpočívala a poslouchala oblíbenou hudbu. Postupně jsem si i dobalovala tašku do porodnice a připravila „svačinu“. S Táňou jsme byly domluvené, že budu co nejdéle doma, ale když se manžel vzbudil a zjistil, že mám kontrakce po pěti minutách, chtěl jet hned. Protože byla porodnice asi 45 minut cesty a na trase bylo několik uzavírek, souhlasila jsem.

Při příjmu v Kadani byl všichni milí, respektovali mé porodní přání a umožnili mi prožít první dobu porodní na CAPu i přesto, že se to po sekci většinou neumožňuje. Na druhou dobu porodní jsem ale musela na porodní sál, což byla maličkost. Vyšli mi v mnoha ohledech vstříc, neměla jsem s tím problém. Od začátku mi navrhovali, že píchnou vodu, aby šel porod rychleji, ale já se zásahy nesouhlasila. Chtěla jsem, aby byl porod co nejpřirozenější. Brzy dorazila i Táňa se svými svíčkami, masážními olejíčky a dobrou náladou. Celý zbytek první doby porodní se nesl ve znamení masáží, mlsání, příjemné hudby a pohody. Trávila jsem ji střídavě ve sprše, na míči, pochodováním. Na chvíli se zdálo, že se porod zpomalil, ale Táňa okamžitě přispěchala s řešením. Napářka a rebozo Jindříška okamžitě povzbudily k další cestě na svět, kontrakce začaly být silnější a cestu ven už měl skoro volnou, ale já se stále bránila píchnutí vody, chtěla jsem to nechat na něm. Skoro 22 hodin od prvních náznaků jsem ale svolila a přešly jsme na porodní sál. Po odtoku vody už mám vše trochu v mlze, jen si pamatuji, že se mi mezi kontrakcemi chtělo kdoví proč smát. Ve chvílích, kdy jsem si myslela, že už opravdu nemůžu (naštěstí jich nebylo moc), byla Táňa obrovskou oporou, dávala mi pít, otírala čelo vlhkým hadříkem a nechala si ode mě drtit ruku (promiň :-D). Netrvalo to dlouho a za svitu měsíce v úplňku se narodil náš malý Jindříšek a Táňa se okamžitě ujala role fotografky.

Porodem to ale neskončilo, byla mi k dispozici i během hodně krušného šestinedělí, kdy jsem si prožila dost náročné „poporodní blues“. Po celou dobu mi byla oporou, nikdy mi neodmítla pomoct a věřím, že zůstaneme v kontaktu i dál. Díky ní se mi splnil sen o co nejpřirozenějším porodu, bez tišení bolesti a zbytečných zásahů a medikamentů.

Ještě jednou Ti děkuji za všechno! :)


Jitka