O PLACENTĚ

Čím dál více z vás se zajímá o zpracování placenty a její účinky. Jelikož jsem členkou NAZEPu (nezávislá asociace pro zpracování a enkapsulaci placenty) a pro Ústecký kraj jsem momentálně jediným certifikovaným specialistou, rozhodla jsem se sepsat o tom článek, jež obsáhne základní (a pro vás ty podstatné) informace.

Placenta je nejdůležitějším společným orgánem matky a dítěte. Vypadá jako jakýsi strom života, což podle mě i znázorňuje. Zastává nezastupitelné funkce, bez kterých by miminko v bříšku nebylo schopné přežít. Obsahuje nejrůznější hormony (estrogen, progesteron, testosteron, prolaktin, oxytocin apod.), doplňuje matce zásoby železa při případné anémii atd. Miminko po celou dobu zásobuje látkami nezbytnými pro jeho vývoj a růst.

Po porodu pomáhá rodičce k vyvážení hormonů. Těhotenství je pro organismus ženy jako hormonální bomba. Vše se rychle mění a po narození miminka je tomu zrovna tak – navíc rychleji. Orgány se vrací na původní místa, začne se ve velkém tvořit mateřské mléko, může se dostavit ve větší míře stres či únava a to vše má vliv na hormony novopečené maminky. Placenta, jelikož obsahuje kmenové buňky a růstové faktory, železo, vitamíny B6 a E, oxytocin, prolaktin a mnoho jiného, pomáhá ženě tyto změny přejít lépe a ve větším klidu. Její užívání dodá rodičce potřebnou energii, ať už se rozhodne pro konzumací syrového kousku ihned po porodu, následné zpracování do ovocného koktejlu, či pro placentové kapsle, jež se užívají po celé šestinedělí. Tyto (a další) formy konzumace lze libovolně kombinovat.


Pokud se rozhodnete pro zpracování placenty po porodu, je nutné:

  • Domluvit se s nemocnicí na vydání placenty. Na to máte nárok vždy, proto se nenechte odbít, pokud vám budou tvrdit něco jiného :). Tento požadavek je vhodné zapsat mezi porodní přání a následně ho přímo sdělit nemocničnímu personálu, případně zaúkolovat dulu, aby to vyřídila za vás.
  • Vyplnit formulář ke zpracování placenty, který vám zašle specialista.
  • Nezapomenout nádobu, ve které si placentu odvezete. Zajistit vhodnou teplotu na převoz placenty a poté její uchování v lednici, popř. nestihne-li se zpracovat do tří dnů, je nutné ji zamrazit, čímž ztrácí vitamín B6. Domluvte se proto na co nejrychlejším zpracování specialistou u vás doma.

Přímo po porodu je možno ženě nabídnout kousek placenty pod jazyk. Toto doporučuji obzvláště v případě většího krvácení – některé nemocnice reagují velmi vstřícně, jiné ne, ale právo na to máte vždy – stejně tak jako na vydání celé placenty.

 

Dále je možnost přípravy koktejlu s kouskem placenty, kde vůbec neucítíte její chuť. Stačí jen přidat kousek např. do vašeho oblíbeného smoothie.

Též je možností zpracování výroba již zmiňovaných placentových kapslí, tinktur či homeopatik – ty vám vydrží navždy a můžete je užívat vy i vaši potomci kdykoli to bude potřeba. V nemoci, stresových situacích, při zvýšené únavě organismu apod.

Toto vše já jako specialiska NAZEPu nabízím :)

Při zpracování placenty je nutné dodržení etiky, specialista musí respektovat atmosféru, prostředí a soukromí rodiny, musí dbát přísných hygienických zásad. Placentu mohu zpracovat přímo u vás doma - samozřejmě se svým veškerým vybavením.

 

Komplexnější informace nebo seznam specialistů pro váš kraj můžete nalézt přímo na stránkách NAZEPu. Osobně působím hlavně v Ústeckém kraji, ale po dohodě není problém se domluvit i jinde.