19. Zkušenost

Mladá paní Verunka se stala korektorkou, studentka Lucinka ukončila VŠ a nastoupila v Praze do firmy na zabezpečování systémů, Kačenka po maturitě odjela na zkušenou na Jersey, kam prý jednou pojedeme spolu.

A já?

Já už věděla, co dělat nechci, ale moc nevěděla, co vlastně dělat chci.

A tak, když mi jednoho dne zavolal můj nejdlouhodobější kamarád, spolužák od druhé třídy, že by potřeboval laborantku do své vlastní firmy, nadšeně jsem kývla.

Poprvé v životě jsem pracovala v kanceláři. Celý den sedět na židli, rovnat papíry a čučet do počítače mi přišlo vážně prima. Mé nadšení mi vydrželo asi měsíc. Po měsíci přišel můj šéf a s dramatickým výrazem v obličeji sdělil, že přišel o řidičák z důvodu vybodování. Překračování rychlosti v obci. Ale fakt o prsa. No jo, ale jedno překročení tu, jedno tam a najednou dostanete dopis a vaše podnikání je v ohrožení. Firma, v níž jsem pracovala, zajišťovala opravy a kalibrace testovacích komor po celé české a slovenské republice. Takže ježdění den co den. Okamžitě (opět bez rozmyslu, jak je u mě dobrým zvykem), jsem se nabídla jako náhradní řidič. Zpětně to hodnotím slovy: TO BYLA JÍZDA.

Připadala jsem si jako maličký Frodo, co musí vrátit prsten do Mordoru. Často jsem vstávala velmi brzy, abych dojela pro kamaráda, bývalého spolužáka a šéfa v jedné osobě a odvezla ho o mnoho kilometrů dál, aby mohl pracovat. Někdy to bylo fakt náročné. Představte si ctižádostivého chlapa, který postavil silnou firmu, koupilo se nové auto, on přišel o řidičák a do nového auta den co den sedá padesátikilový trpaslík a navíc žena a uhání rychlostí blesku na místo určení. Byl to náročný rok a dva měsíce, kdy jsem si na své konto připsala najetých 55 000 kilometrů. Občas jsem vážně nevěděla, jestli je středa nebo leden. Milovala jsem rychlou jízdu v rychlém autě, bavilo mě zapojovat čidla do testovacích komor, bavilo mě sestavovat kalibrační protokoly.

Ale těšila jsem se zpátky do útulné kanceláře, jejíž klid jsem potřebovala pro zklidnění mysli a uvědomění si mého dalšího působení a žití. Ve firmě jsem působila jako metrolog (když jsem se jedné kamarádce pochlubila, že jsem metrolog, vyvalila na mě oči a zeptala se: v Mostě bude metro?), dále jsem byla interní auditor kalibrační laboratoře, interní auditor QMS, manažer kvality, zástupce vedoucího kalibrační laboratoře....no prostě holka pro všechno, funkcí jak ve státní správě. Vlastně ani nevím jak jsem se ocitla na Českém metrologickém institutu v Praze a úspěšně složila odbornou zkoušku před největší kapacitou v ČR. Ale po pravdě největší radost mi udělal certifikát z mosteckého autodromu, kdy jsem absolvovala speciální zdokonalovací kurz zaměřený na výcvik řidičů.

A rada na závěr: pokud nechcete přijít o nejdlouhodobějšího kamaráda, nenastupujte do jeho firmy.