Porodní příběh

Ještě před rokem jsem si nedovedla představit, že budu těhotná, a jak budu rodit bylo asi to poslední, co by mi přišlo na mysl. Byla jsem šťastně rozvedená, se spoustou práce, co mě bavila a celkově se ke mně děti nějak nehodily (já nad tím nepřemýšlela a mé okolí už to dávno vzdalo a všichni si mysleli, že děti mít už nikdy nebudu).

Nicméně jsem potkala někoho, s kým mi bylo dobře a začala jsem od něj slyšet, že by mě chtěl těhotnou, a tak se stalo. Když jsem rodině oznamovala, že jsem těhotná, byli v šoku. Navíc představa, že dítě nebude blonďaté ani bílé, evidentně také nepřispěla. Pro mě to naopak bylo to jediné dítě, které bych chtěla. S nikým jiným mě to opravdu nikdy nenapadlo.

Protože jsem po dětech nikdy netoužila, o porodu jsem samozřejmě také dlouho vůbec nepřemýšlela. Nahlásila jsem se ve 14TT v Motole a víc to neřešila. V Motole jsem byla i ležela několikrát, rodil tam kde kdo, a všichni porodili, tak co. Nějak to jít musí, od toho je to porodnice, jsou na to vybavení. Nicméně při jedné večeři s kamarádkami mi jedna z nich dala kontakt na dulu, že je to skvělé, ať jí také zavolám, abych tam nebyla sama. Její manžel nesnáší jakékoli lékařské prostředí, a tak s ní rodila už třikrát a nemohla si to vynachválit. Říkala, že by za manžela rozhodně neměnila, že by jí nepomohl, naopak by se musela ještě starat ona o něj. S dulou měla skvělou péči, podporu a někoho, kdo dokázal poradit, pomoci, postaral se, vysvětlil… Musím říct, i po mé zkušenosti s porodem, že měla pravdu.

Na předaný telefon jsem několikrát zavolala, ale nikdy jsem se nedovolala. A tak jsem začala hledat dál. Procházela jsem různé stránky o porodech, reference, a zjistila jsem, že v Motole rozhodně rodit nechci. Určitě ne tím způsobem, co se tam rodí. Našla jsem si porodnici Rakovník, kde podle referencí i stránek umožňují relativně přirozený průběh porodu a akceptují porodní přání. To byl alespoň dobrý základ. Když jsem opět oznámila, že v Motole rodit nebudu, zvedla se další vlna odporu od rodiny i gynekoložky. Že je to nebezpečné, že musím být pod dohledem, co kdyby se něco stalo. Ale já věděla, že v Rakovníku mi bude lépe. Představa, že mě napíchají, nastřihnou a zase sešijí a dítě mi seberou a budou zkoumat hned, co se narodí, ve mně vyvolávala znechucení. Dvakrát v životě jsem měla operovanou a sešitou nohu a při představě, že bych takto měla mít sešité úplně jiné místo, které je mimochodem mnohem citlivější, jsem se rozhodla, že se tohle prostě nestane. A nestalo :) 

O stránkách asociace dul už jsem po předchozím průzkumu webů věděla, tak jsem je otevřela a dívala se, koho bych mohla oslovit a byl ochoten dojet do Rakovníka. A našla jsem Táňu. Její stránky byly skvělé, našla jsem všechny informace, co jsem potřebovala. Přesně to odpovídalo mým představám. Byla jediná, koho jsem oslovila, prostě to tak mělo být. Táňa hned reagovala, domluvily jsme schůzku. Tam jsem se hned rozhodla, že spolu rodit budeme. Někteří, ke kterým se tato informace dostala, si opět klepali na čelo, proč chci rodit s dulou, že přece nejsem nějaká alternativní a že si to o mě nemysleli. Asi panuje představa, že dula je šílenec v batikovaných šatech, co tančí kolem ohně a zavádějícím způsobem šamansky působí na emočně slabé těhotné ženy.

Sice jsem měla rodit v termín, kdy měla Táňa plánovanou dovolenou, ale pořád jsem napůl doufala a nějak věděla, že to zvládneme spolu. A samozřejmě to vyšlo.

 

Když se blížil termín a jednoho dne večer mi praskla voda, volala jsem první Táně. Ta mě uklidnila, že to může trvat ještě dlouho, a tak jsem si šla ještě v klidu lehnout, abych si odpočinula. Přítel je cizinec kvůli pandemii a zavřeným hranicím jsem byla doma sama (on se sem nemohl dostat), napsala jsem jen zprávu bratrovi, zda by mě případně druhý den neodvezl do porodnice. Psal, že ano a já byla v klidu. Ale za chvíli volala švagrová, které to samozřejmě řekl, že musíme

jet hned, že je potřeba vše monitorovat, jestli se něco neděje. Tak ho vyslala, vyzvedl mě a po půlnoci jsme dorazili do Rakovníka. Jak jsem čekala, přijali mě a pak jsem si šla na pokoj lehnout. Ráno začaly už znatelné kontrakce, a tak jsem psala Táně, zda by dorazila. Jak přijela, všechno se zdálo ještě víc v klidu, pomohla mi s dýcháním a mě bylo celý den dobře, příjemně, povídaly jsme si, masírovala mě, pomohla s napařováním, cviky na uvolnění mých ztuhlých svalů. Prostě nedovedu si představit lepší péči, přišla jsem si jako v lázních na procedurách, a ještě s osobním servisem čehokoliv. Táňa udělala vše, na co jsem snad ještě ani nestihla pomyslet. Bylo mi krásně, takhle se o mě nestaral nikdo, asi jen maminka, když jsem byla miminko :)

Nicméně přišel večer a kontrakce sice pořád byly, ale stále stejné. Paní doktorka, která se o mě starala navrhla dát oxytocin, aby se kontrakce zintenzivnily a porodila jsem ještě během večera/noci, že bych druhou noc po sobě bez odpočinku nemusela zvládnout. Po domluvě s Táňou jsem souhlasila. To, co následovalo jsem si upřímně nedovedla představit. Kontrakce opravdu zintenzivnily do té míry, že jsem se mezi nimi sotva stihla nadechnout a napít se vody, co mi podávala Táňa. Bez ní bych tam asi zůstala úplně dehydratovaná. Vnímala jsem jen občas, že mi dala chladný obklad na čelo, to také moc pomohlo. Myslela jsem si, že to nezvládnu, ale nakonec to všechno samozřejmě dobře dopadlo, bez nástřihu, bez poranění. Za dva dny jsem si přišla, že jsem ani nerodila. Ale vděčím za to Táně. Byl to opravdu největší sportovní výkon. Přišla jsem si v tu chvíli jako úplná lemra, a že všechny tréninky, co jsem v životě zažila jsem dávno těhotenstvím asi ztratila. Pak pro mě největším překvapením bylo, když mi porodní asistentka řekla, že bylo vidět, že mám kondičku. To jsem opravdu koukala s otevřenou pusou. Jak to musí vypadat, když někdo kondičku nemá? Divím se, že jsme už dávno nevyhynuli :-D

 

L+L