26. Jak jsem se ocitla v Malých láskách

Pojem malé lásky ve mně vyvolává něhu, radost, empatii a evokuje mi něco velmi křehkého. O pořadu stejného názvu, který připoutal před obrazovky tisícovky diváků, však totéž tvrdit nemohu.

Byla jsem studentkou České asociace dul, provázela jsem ženy těhotenstvím a porodem, pečovala jsem o svou maminku, pomáhala svých dcerám s péčí o má úžasná vnoučátka, jezdila jsem pravidelně pomáhat s trojčátky, stala jsem se členkou Nezávislé asociace pro zpracování a enkapsulaci placenty (NAZEP), a byla přijata ke studiu do nejlepšího laktačního kurzu mamila.sk.

Jednoho dne mě navštívila žena, která měla velké osobní problémy a před sebou velké bříško. Přišla požádat o mou pomoc, o doprovod ke svému porodu. Domluvily jsme si podmínky a zůstaly spolu v kontaktu. Za pár dní mi žena, která si říká Renu, volala, že se na ni možná budu zlobit, že se před časem přihlásila na natáčení porodu do plzeňské porodnice a nyní byla vybrána. Při dalším osobním setkání jsem se jí pokusila osvětlit důsledky takového rozhodnutí, hovořila jsem o intimitě, která by měla zrození provázet, ale Reniny osobní důvody k natáčení převážily a já, jelikož zastávám všestranně respektující přístup, jsem jí svou účast nakonec potvrdila.

Renu mi volala častěji než jiné ženy. Vždy jsem se snažila být jí nablízku a provázet ji přípravami na zrod jejího druhého miminka. Při tvorbě medailonku pořadu Malé lásky jsem hovořila o přirozených porodech a po skončení natáčení mě oslovila paní produkční, která spoustu z těchto informací slyšela prvně, zda bych ji nedoprovodila k porodu (později jsem ji skutečně doprovodila a naše přátelství trvá dodnes).

Nastal den, kdy mi Renu volala, že začíná mít kontrakce. Den před tím dostala od své gynekoložky doporučení k nástupu do nemocnice „z vážného důvodu“. Následující hodiny jsme spolu byly průběžně ve spojení, a vzhledem k tomu, že jsme to měly do nemocnice z místa bydliště přes 100 km, vydaly jsme se poté na cestu. Ta byla celkem příjemná, Renu prodýchávala nepravidelné vlny a téměř vždy připomněla, jak moc se bojí bolesti…

Přijely jsme na místo. Přivítání bylo docela milé, rozmístěné kamery a spousta světla mi dělaly trochu problém, ale říkala jsem si, že si to Renu takto vybrala.

Byla jsem příjemně překvapena, když jsme přišly na sál, mohly jsme tam zůstat asi půl hodiny samy, aniž by někdo zahrnul Renu otázkami a „nezbytnými“ formuláři. Kontrakce byly již celkem pravidelné, na sále se objevil lékař. Když začal rodičku vaginálně vyšetřovat, všimla jsem si Renina zděšeného a bolestného výrazu, který se ještě stupňoval poté, co jí porodník důkladně a zřejmě nepříliš šetrně prohmatal břicho, které si zřejmě spletl s kopací mičudou. Krátce po jeho odchodu se Renu dala do pláče a nemohla přestat. Byla v šoku. Kontrakce ustaly. Po nějaké době podstoupila ultrazvukové vyšetření a ortel zněl – miminko vysoko, úzká pánev, velká hmotnost plodu.

Renu byla nabídnuta tabletka na spaní, souhlasila s tím, že se na to všechno potřebuje pořádně vyspat. Přemístily jsme se na nadstandardní pokoj a já během chvíle usnula, zatímco Renu po požití tablety naopak probděla celou noc.

Ráno následovala řada vyšetření a doporučení k sekci. Renu byla stále ve stresu z nešetrně provedeného vyšetření a zčásti i z výsledku ultrazvuku. Zvažovaly jsme možnost, že ještě pojedeme nabrat trochu fyzické i psychické síly někam do ústraní. Otázka KAM zůstala viset ve vzduchu a do toho někdo zaklepal na dveře.

„Můžeme dál?“ ptaly se dvě sympatické mladé ženy, které byly ze štábu a chtěly se dozvědět nějaké informace o přirozených porodech. Říkaly, že jsou rády za naši účast, protože všichni uvidí, že to jde i jinak než jak na běžícím pásu. Mluvily jsme s nimi též o navržené plánované sekci a ony se nabídly, že nám domluví konzultaci s někým z lékařů.

Za necelou hodinu si na nás udělal čas MUDr. Denis Berezovkiy. Byl vstřícný, komunikativní, podal vysvětlení ze svého lékařského pohledu – vlastně pro Renu nebylo v tu chvíli nejdůležitější, CO říkal, ale JAK to říkal. To, že řada zdravotníků nemá bohužel ani ponětí o zcela přirozeném, fyziologickém porodu bez spousty „preventivních“ zásahů a direktivního přístupu, není jednoznačně chyba personálu, ale celkového systému. MUDr. Berezovskiy dal nicméně šanci i možnosti, že se porod může ještě sám rozběhnout a vše dopadne podle Renina původního přání.

Na pokoji jsme si s mou klientkou vše zopakovaly a zrekapitulovaly, zvážily možnosti, a Renu se rozhodla, že přijme vše tak, jak má být, ať už bude porod završen jakkoliv. Já se připravovala na to, že budu její oporou a doprovodem případně i u alternativně vedeného porodu (tedy u plánované sekce), pokud si to děťátko nerozmyslí jinak.

„Jdeme pracovat,“ navrhla jsem zvesela a připravila občerstvení, notebook s relaxační hudbou, zapálila něco málo svíček (s ohledem na nemocniční prostředí), rozmístila po pokoji andělské karty, zatemnila a začala Renu masírovat.

„Tohle by měli natáčet,“ pronesla Renu uvolněně, a tak jsme zavolaly lidi ze štábu, aby za námi na pokoj přišli. Byli hodně citliví a tiší, později nám opět děkovali, že se konečně něco děje JINAK…

Poté Renu usnula jako špalek. Seděla jsem a přemýšlela, co víc pro ni mohu udělat a snažila jsem se intenzivně myslet na Renino dítě a sdělovala mu, že jestli je to jen trochu možné, ať se klidně vypraví na cestu, ale i když se rozhodne jinak, je to pouze jeho volba. A Renu spala a spala, jako by nespala roky… :))

Probudila se uvolněná, svěží, rozesmátá. Sekce byla naplánována na další den, na osmou ranní. Šly jsme do kantýny na chlebíček a Renu si dle svých slov připadala, že obědvá v Alcronu. Přes den jsme chodily po chodbě, povídaly si, na pokoji jsem ji ještě masírovala, praktikovaly jsme uvolňovací cviky, Renu popíjela skořici a maliník. A pak zase spala celou noc, uvolněná, lehce oddychující, a já bděla a znovu promlouvala k miminku…

Přišlo ráno. Den D. Když se zavřely dveře na operační sál, kam Renu odvezli, bylo mi najednou všelijak. V šatně jsem se oblékala do sterilního oděvu a lékařka, která tam byla se mnou, se na mě povzbudivě usmála. Bylo to zvláštní, ale v tu chvíli moc příjemné.

O několik minut později spatřil světlo světa i za mé asistence Adam František, opravdu kluk jako hora, a přivítal nás pořádným čůracím tryskem. Jeho pláč nezněl tak zoufale, jak jsem slyšela v některých videích zachycujících takto narozené děti.

Vítej, Adámku Františku!

Bohužel téměř neproběhl bonding, ač nám byl přislíben, děťátko bylo ihned „neodkladně“ zváženo, změřeno a zavánočkováno a po kratičké chvíli seznamování odneseno. Šla jsem poprosit na dětské oddělení, zda by mohl být Adámek přesunut ke své mamince. Chvíli mě měli za ufona, ale po pár minutách sestra Adámka Františka přinesla tam, kde je miminkům nejlépe. Do náruče maminky.

A Renu byla šťastná. Opravdu šťastná. Společně s Adámkem Františkem si vybrali, jak bude porod probíhat. Sehráli se a objevili to jedinečné magické pouto mezi maminkou a miminkem.

Byla jsem tam. Jsem součástí projektu, při jehož sledování cítím spoustu rozporuplných emocí. Je mi líto, že řada žen ztrácí svou důstojnost a víc než na svou sílu a intuici spoléhá na rozhodnutí jiných. Je mi líto, že k nim patrně nedorazily informace typu: ty to zvládneš, jsi úžasná, jsi silná, jen ty jsi sama za sebe i za své dítě zodpovědná, jsi schopna zvolit si instinktivně způsob i závěrečnou polohu svého porodu, tvé tělo vážně umí dobře porodit (jsou-li mu k tomu dopřány optimální podmínky), můžeš mít ten den navždy zafixován v paměti jako ten nejúžasnější ve svém životě. A nikoliv jen ve smyslu „uf, přežila jsem to, možná to nebylo úplně OK, ale hlavně že jsme oba zdraví“.

Pojem malé lásky ve mně nadále vyvolává něhu, radost a empatii. Stejnojmenný pořad však bohužel ne. Každopádně ať už byly motivy účinkujících žen, jejich životní cesty a příběhy jakékoliv, ze srdce jim přeji, aby se jim tím třeba otevřely dveře k lepšímu pochopení porodního procesu i sebe samých.

Po odvysílání tohoto dílu se facebook plnil urážkami, nenávistí, zlobou. Byla jsem čarodějnice, divná osoba, smrtka, ta, co nesnáší doktory, pohrdá nemocničním prostředím a neustále protáčí oči apod.. Masky schované za facebook měly svůj den. Na některé pikantnosti jsem osobně reagovala a dokonce se dočkala i omluvy (jedna reakce zněla: "jéééé, já nemyslela vás, já myslela tu druhou"). S Renuškou jsem prožila hodně hodně hodin, na obrazovce jsem byla cca 5 minut.

Děkuji za všechny reakce, ty zlé byly většinou masky z fcb, ty podporující mi psaly osobně. Velmi dlouhou zprávu mi napsala přímo asistentka z Novy, kde se mi omlouvala za nevhodně zvolené formulace k upoutávkám dílu s dulou a vyslovila mi svou podporu.   Každopádně to byla velká zkušenost, kde se široká veřejnost mohla dozvědět o možnosti podpory v těhotenství a pomoci u porodu.

S Renuškou jsme stále ve spojení a mohu s radostí oznámit, že se má dobře a je šťastná.