24. Marisa

Bylo krásné vlahé ráno, modrá obloha plná bílých beránků a já se právě dozvěděla, že se moje první vnoučátko chystá na svět.

A netrvalo dlouho a bylo tady. Má první překrásná vnučka.

O pár měsíců později jsem jela do Řevnic na seminář s porodní babičkou Marisou Alkalá. Na cestě mě zastihla zpráva o prasknutí vody mé další dcery. Dojela jsem do Řevnic, do nádherné jurty, kde se seminář konal, domluvila se s dulou (v té době studentkou na porodní asistentku), vrátily jsme se spolu do Mostu, ona vyhodnotila situaci, přidala rady a spolu jsme se zase vrátily zpět do Řevnic. S mou dcerou jsme byly v neustálém kontaktu, svou energií pomáhala i neuvěřitelná Marisa.

Marisa Alcalá Boces - Porodní babička z řízení osudu:

 

"Narodila jsem se v lednu 1955, jsem porodní asistentka z řízení osudu již víc než 40 let. Pracovala jsem dlouhá léta rovněž jako pedagožka, v kultuře a komunikaci. Nyní se věnuji výlučně asistování při porodech a výuce dul a budoucích porodních asistentek. Moje práce se odehrává nejen na všech sedmi Kanárských ostrovech, ale i na Baleárách a v různých španělských městech. Přemisťuji se k místům porodů veřejnou dopravou, taxíkem, autem, letadlem, lodí, autobusem nebo pěšky, je-li potřeba. Ženy mne kontaktují telefonem a já je provázím jejich těhotenstvím a poporodním obdobím stejně jako péčí o děťátko, pokud si to přejí. V mé malé brašně nechybějí přírodní produkty jako je jíl a léčivé byliny. Spolu s ženou - budoucí matkou - připravujeme “hnízdo”, aby se okamžik narození odehrál v hřejivém,

pohodlném a respektujícím prostředí. S matkou a její novou rodinou zůstávám i několik dní po porodu. Vzděláním jsem samouk a přebírám tradici porodnictví z rukou tradičních porodních bab, které si předávaly toto umění z pokolení na pokolení. Knihy od autorů jako Consuelo Ruíz, Michel Odent, Frederic Leboyer a Casilda Rodriguez mi sloužily jako průvodci během mého učení.

Nikdy jsem nepočítala množství porodů, u kterých jsem asistovala, ani dívek a chlapců, kteří se mi narodili do rukou, ale je možné, že se blíží ke 3000. Každý porod je jedinečný a neopakovatelný a dokonalý ve své podstatě a esenci. Díky Bohu jsem nikdy nemusela plakat nad žádnou ztrátou ani těžkým poraněním novorozence ani rodičky. Žádné následné problémy, komplikace, infekce nebo poporodní deprese ani žádné odmítnutí novorozence matkou. Všechny matky si udržely dlouhodobé a uspokojivé kojení, měly i mlezivo a díky tomu přinesly miminku výbornou a potřebnou imunitu a ochranu. V některých případech a za různých okolností se nemohl porod dokončit v domácnosti z rozhodnutí matky nebo mého vlastního, když hrozila vážná komplikace. Převoz do nemocnice byl nutný v 16ti případech: 6 případů císařského řezu - 1 porod dvojčat v podélné poloze, 3 případy mekonia v plodové vodě a nulové otevírání matky, 2 případy při nedokončeném otevírání matky. Ve všech těchto případech bylo uzdravení okamžité a nebyly žádné ztráty na životech ani zranění. 2 převozy po porodu z důvodu propadu tlaku, retence placenty a ztráty krve, 5 převozů z vlastní vůle matky, 3 případy z mého osobního rozhodnutí při evidentně riskantní situaci pro ochranu matky a dítěte. Ve všech těchto případech po 24 hodinách se vracejí domů zcela v pořádku. Dva prolapsy pupečníku, které se vyřešily změnou polohy během tlačení a jemnou manipulací. Stovky případů omotané pupeční šňůry kolem krčku, hrudníčku, pasu, ramének, paží, nožiček, které se vyřeší naprostým respektem a zručným pohybem".

 

Tak s touto VELKOU ŽENOU jsem prožívala příchod na svět mého druhého vnoučátka.

Po semináři jsem se vrátila zpátky do Mostu společně s ženou, která mou dceru podpořila a pár hodin na to se v kadaňské nemocnici narodilo mé druhé vnoučátko. Za přítomnosti dcery, mé maličkosti, PA Katky, muže mé dcery a porodního asistenta Lukáše. Můj vnouček, se svými dlouhými černými vlásky připomínal kominíčka pro štěstí. Mé srdce přetéká láskou.