Porodní dula

Slovo "dula" pochází z řečtiny a původně znamenalo "otrokyně ženy".

Dula neposkytuje zdravotnické služby. Doplňuje práci lékařů a porodních asistentek - spolupracuje s nimi, avšak nezasahuje do jejich kompetencí. Je připravena ženu doprovázet při porodu v nemocnici nebo poskytnout předporodní péči v domácnosti. Respektuje ženu jako bohyni a jedinou osobu zodpovědnou za její porod - nikdo by ji neměl toto privilegium odpírat.

Služby poskytované dulou

  • psychická a emocionální podpora ženy v průběhu těhotenství, porodu a šestinedělí
  • doplnění práce lékařů a spolupráce s nimi
  • doporučení správné výživy v těhotenství a při kojení 
  • konzultace osobního porodního přání 
  • nepřetržitý doprovod během porodu i v případě císařského řezu
  • naprostý respekt k rodící ženě a uznání její individuality
  • úlevové techniky při porodu (změna polohy, masáže, aromaterapie, Bachovy esence apod.)
  • komunikace mezi rodičkou (a partnerem) a zdravotníky ohledně nutných zákroků a případných změn v porodních přáních
  • podpora partnera a rodiny rodičky
  • laktační poradenství ihned po porodu (správná technika kojení)

 

Psychická příprava na porod

S klientkou rozebereme její představu o porodu, povídáme si o její rodině, odhalíme případné bloky, které by mohly ovlivnit průběh porodu. Vysvětlím ženě, co vše ji mohu poskytnout, naslouchám a pozoruji její reakce. Ráda konzultuji i s partnerem ženy, vysvětlím mu jeho důležitost a přítomnost u porodu.

Konzultace a pomoc s psaním porodních přání

Porodní přání je velmi zásadní a motivující způsob, jak se dopracovat k tomu, jaký porod by chtěla žena prožít. Je dobré si do svého porodního přání napsat i variantu „bé“, aby se žena příliš neupínala jen k jedné možnosti. V porodním přání by nemělo chybět i následné starání se o miminko, laktační pomoc, souhra s pediatrií . Důležité je prostředí, ve kterém žena rodí, takže výběr porodnice by měl být propracován velmi pečlivě .

Masáže a uvolňovací techniky

Jemné doteky, masírování, hlazení, pomoc při uvolnění apod., je způsob, jak vyplavit endorfiny. Hormony štěstí, které způsobují dobrou náladu, pocity štěstí a radosti, tlumí bolest , slouží jako prostředek k relaxaci, zklidnění a uvolnění. Navíc také pomáhají vyplavovat přirozený oxytocin. Pomocí masáže stimulujeme nervová zakončení, jemně prokrvíme masírované části těla a zlepšíme celkově metabolismus, krevní oběh ve svalech a kůži. Masáže jsou důležité jak v průběhu těhotenství, kdy je žena vystavena větší zátěži, tak při porodu samotném. Masáže a uvolňovací techniky pomáhají zmírnit tlak vln (kontrakcí), napomáhají miminku při sestupu do pánevní části, uvolňují porodní cesty.

Zastoupení při konzultacích s personálem

Jako dula se podílím na plnění přání těhotné/rodící ženy. Mohu tlumočit její přání nemocničnímu personálu, ale nemohu za ní (ani za ně) rozhodovat. Podpořím názory a postoje rodící ženy, i kdyby se neslučovaly s mými. Domluva je ale vždy mezi rodičkou a lékařem nebo porodní asistentkou. Mým úkolem je pouze pečovat o psychický stav rodící ženy.

Spolupráce s rodinou a partnerem těhotné ženy

Na přání a se souhlasem těhotné/rodící ženy mohu poskytovat své dulí informace (nikoliv zdravotní), u porodu, kde je i partner rodící ženy, zapojuji muže do děje a respektuji jejich soukromí a rozhodnutí.